Učitel elektro

SCHÉMATA

Schémata jsou zjednodušené obrázky zapojení součástek v elektronických obvodech. Používají k tomu symboly, zvané "schematické značky", které jsme poznali už v předchozích částech.
Schémata slouží k tomu, aby si elektronici na celém světě uměli předávat zapojení obvodů a bez velkého učení jim rozuměli.


Blikač schéma

Takhle například vypadá schéma zapojení jednoduchého tranzistorového blikače, který si snadno sami postavíte.

Stejně snadno, jako vy, si podle vašeho schématu postaví blikač váš kamarád v Krkonoších nebo v New Yorku či v Petrohradě, v Londýně nebo Pekingu. Najdou se sice drobné rozdíly v některých schematických značkách, ale ty jsou celkem nevýznamné...Když budeme kreslit schéma zapojení, je dobré dodržovat některé základní zásady:

A tady máte už poměrně složité schéma zapojení - to už je pro skupinu pokročilých...
Složitější schéma


Schéma zapojení dvoumístného čítače


Pro značení součástek i pro popis vývodů ve schématu používáme často zkratek anglických slov - angličtina je přece jen mezinárodní jazyk...Schéma zapojení se dá nakreslit stovkami způsobů a záleží na vás, jak vhodné uspořádání zvolíte. Sami uvidíte, že to chce jistou zkušenost (ostatně jako vše), kterou získáte jen tím, že budete kreslit schémata a mezitím je gumovat a stále vylepšovat.

Nakonec dojdete k tomu, že vaše schéma bude mít to, čemu se říká "štábní kultura"; tento výraz bych zkusil vyložit jako "profesionální provedení, elegance a přehlednost".

A protože je schéma zapojení pro elektronika důležité asi jako lidská kostra pro lidské tělo, přeji vám, ať se vám kreslení schémat daří...