Logo elektro

ELEKTROTECHNICKÝ KROUŽEK - POKROČILÍ

Vítejte na stránce elektrotechnického kroužku pro skupinu pokročilých.


Nejprve si povíme, co budeme na kroužku dělat v prvním pololetí.


Na začátku kroužku si zopakujeme, co jsme se naučili v minulém roce - připomeneme si, co jsou to volty, ampéry, ohmy, farady a watty.

A samozřejmě musíme znát i předpony pro malé hodnoty, jako jsou mili, mikro, nano, piko nebo ty, kterými si zjednodušujeme popis velikých hodnot - kilo, mega, giga...


Kdo to zapomněl, ať se podívá na odkaz ŠKOLA PRO MALÉ ELEKTROTECHIKY - tam to je. Stejně tak tam najdete barevné značení rezistorů a různé jiné užitečné věci - to samozřejmě musíme znát také.


Pak si vyzkoušíme, zda jsme přes prázdniny nezapomněli pájet s páječkou. Asi si na pájecí univerzální destičce zapojíme nějaký blikač či co, pak si náš starý dobrý blikač zkusíme postavit na plošném spoji...



A nyní se už pustíme do prvního složitějšího zařízení, kterému říkáme POHYBLIVÁ ŠIPKA.

To už je docela náročné zapojení. Na destičce s plošnými spoji (destičce budeme říkat DPS - to je zkratka ze začátečních písmen) je tentokrát spousta součástek:
Pohyblivá šipka

  • 3 integrované obvody
  • 20 modrých (nebo jiných) LED diod
  • 23 rezistorů
  • 6 kondenzátorů
  • 1 odporový trimr
  • vypínač, přepínací hřebínek s "jumperem", svorkovnice, 2 drátové propojky


Tak tohle je pohyblivá šipka...

Každého čeká připájení celkem 154 vývodů různých součástek. No, možná, že jsem se spletl, ale rozhodně ne o moc...



A protože se budou blížit Vánoce, vyrobíme si pěknou hračku na podtržení vánoční atmosféry - tou je BLIKAJÍCÍ VÁNOČNÍ STROMEK.

Stromek je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje precizní pájení. Plošný spoj je malý a obsahuje 4 tranzistory, 12 rezistorů, 5 kondenzátorů a 16ks LED diod o průměru 3mm.

Po Vánocích je na řadě nějaké jednodšší překvapení...





... a co přijde ve druhém pololetí ...





Postavíme si pěknou pomůcku, která nám ukáže, kdo z dvojice má lepší postřeh. Celé zařízení nazveme KDO DŘÍVE .

Je to skříňka, která má tři tlačítka a signalizační LED diody. Po stisknutí středního tlačítka se rozsvítí signalizační LED dioda. Každý ze soutěžících stiskne své tlačítko a kdo je rychlejší, tomu se rozsvítí jeho kontrolní LED dioda.

Vše napájíme baterií 9V, která vydrží velmi dlouho.



Na závěr druhého ročníku si vyrobíme zařízení "na přání". Účastníci kroužku se dohodnou, které ze složitějších zapojení si budou chtít postavit.





A to je tedy prozatím vše... Ať se vám práce daří...